Tak, tak… To nie żart. Można dojechać rowerem z Zielonej Góry do Stanów i to w ciągu 2 – 3 godzin 🙂 . Oczywiście piszę o wsi Stany w powiecie nowosolskim. Dlaczego akurat tam? Trasa do Stanów wiedzie malowniczą ścieżką rowerową prowadzącą po dawnej linii kolejowej Otyń – Kolsko. Stąd też nazwa tej ścieżki „Kolej na rower„. Główną atrakcją tej trasy jest przeprawa przepięknym mostem kolejowym nad Odrą – wyremontowanym i zaadoptowanym na potrzeby turystyki rowerowej.

Koleją na rower - dawny most kolejowy w Stanach

Moja propozycja dojazdu do ścieżki w Otyniu pod Nową Solą to trasa przez Zieloną Górę – Zatonie. Tą trasę opisywałem na niniejszym blogu w artykule Rowerem do Zatonia.

 
Rowerem z Zielonej Góry do Stanów – opis trasy
Rowerem do Stanów

Z Parku Książęcego w Zielonej Górze – Zatoniu kierujemy się na lokalną drogę w kierunku Niedoradza. Mniej więcej w połowie tej drogi skręcamy w prawo do wsi Ługi. W Ługach skręcamy w lewo i jedziemy dalej drogą lokalną w kierunku wsi Konradowo i Zakęcie. Po drodze przejeżdżamy wiaduktem nad drogą S3. We wsi Zakęcie wjeżdżamy na starą drogę nr 3 i jedziemy nią kilkadziesiąt metrów do dawnego przejazdu kolejowego w Otyniu. W tym miejscu, skręcając w lewo wjeżdżamy właśnie na właściwą trasę „Kolej na rower”.

Dalsza trasa do wsi Stany przebiega już w całości po malowniczej trasie rowerowej. Ścieżka biegnie śladem dawnej linii kolejowej nr 371 relacji Żagań – Wolsztyn. Po przejechaniu około 5,5 km dojeżdżamy do zabytkowego kolejowego mostu stanowiącego przeprawę przez Odrę.

Za mostem mijamy po prawej stronie MOR (Miejsce Obsługi Rowerzystów) i na koniec tego etapu trasy zjeżdżamy ze ścieżki w prawo do wsi Stany.

Autor bloga w Stanach
Autor bloga w Stanach
 
Powrót do Zielonej Góry

Ja wybrałem drogę powrotną do Zielonej Góry pociągiem. Ponieważ dojazd do dworca kolejowego w Nowej Soli ze wsi Stany biegnie drogami lokalnymi o średnim natężeniu ruchu drogowego, nie polecam tej trasy rodzicom z małymi dziećmi, które nie mogą jeszcze samodzielnie poruszać się po drogach publicznych.

Odcinek ze wsi Stany do dworca kolejowego w Nowej Soli liczy około 9,5 km.

Na zakończenie zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmu przedstawiającego zabytkowy most kolejowy w Stanach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *