Na początku stycznia 2018 roku zaprezentowałem kilka zdjęć z Parku Mużakowskiego wykonanych 15 sierpnia 2009 r. Był to jednocześnie pierwszy wpis na niniejszym blogu. Tym razem zapraszam do zapoznania się z opisem wycieczki rowerowej – Łuk Mużakowa i park Mużakowski.
Łuk Mużakowa i Park Mużakowski to potężny park krajobrazowy i geopark w województwie lubuskim, założony w celu ochrony szczególnego tworu geologicznego – moreny czołowej. Morena powstała podczas zlodowacenia środkowopolskiego (Odry). Ma ona kształt podkowy o długości 40 km i szerokości 3–5 km. Przez środek łuku płynie Nysa Łużycka. Obszar parku był w przeszłości terenem silnej działalności człowieka. Jej efektem są liczne jeziorka pochodzenia antropogenicznego oraz pozostałości po eksploatacji węgla brunatnego.
Długość trasy pokazanej na mapie: ok. 15,5 km
Ocena trudności trasy: bardzo łatwa (nadaje się dla rodzin z dziećmi)
ŁUK MUŻAKOWA (GEOŚCIEŻKA)
Z parkingu kierujemy się na południe i jedziemy dobrze oznakowaną leśną drogą do bramy wjazdowej dawnej kopalni Babina. Od bramy kopalni oczywiście rozglądamy się uważnie na drogowskazy, gdzie z głównej drogi możemy zboczyć do ciekawych punktów widokowych na naszej trasie. Po przejechaniu blisko 1200 m mijamy drewnianą wieżę widokową. Z wieży rozciąga się przepiękny widok na pokopalniane jeziorka i stawy. Z pewnością warto tu się zatrzymać i wejść na najwyższy taras widokowy.
Jadąc dalej wyznaczoną ścieżką rowerowo-pieszą mijamy kolejne urokliwe stawy i jeziorka. Na końcu tej części trasy dojeżdżamy do leśnego parkingu. W tym miejscu wyjeżdżamy z terenu kopalni Babina i wjeżdżamy do miejscowości Łęknica.
Aby dojechać z terenu byłej kopalni do Parku Mużakowskiego musimy przejechać przez Łęknicę. W większości poruszamy się ścieżkami rowerowymi, lecz mały odcinek trasy musimy pokonać po ulicach miasteczka. Wyjeżdżając z terenów kopalni przejeżdżamy tunelem pod obwodnicą Łęknicy i kierujemy się w prawo. Po przejechaniu ok. 70 m skręcamy w lewo wprost na ścieżkę rowerową. Ścieżką poruszamy się zgodnie z oznaczeniami w kierunku Parku Mużakowskiego.
Prawdopodobnie po przejechaniu tej części drogi poczujemy już mały głód. Dlatego w Łęknicy warto zatrzymać się na posiłek. Bez wątpienia godna uwagi jest restauracja Miro Pizza & Cafe, która serwuje między innymi pizzę oraz przepyszne desery.
PARK MUŻAKOWSKI
Zarówno sam park, jak i okolice były wielokrotnie opisywane w sieci Internet. Tak więc zapraszam do oglądnięcia kilku nowych zdjęć z okolic zabudowań pałacowych oraz krótkiego filmu z wycieczki. Niestety w dniu naszego pobytu w Łęknicy temperatura powietrza w cieniu dochodziła do prawie 41°C. W takich warunkach część sprzętu (konkretnie iPad) poprosiła o zimne piwo, a nie jakieś robienie zdjęć i filmów dronem 😉 .
Dzień dobry,
bardzo ładne widoki. Mam małe pytanie techniczne. W jaki sposób przypisał Pan geotagi do zdjęć? Wiem, że kiedyś Zdjęcia Google udostępniały taką opcję, jednak obecnie nie potrafię znaleźć narzędzia umożliwiającego podobną operację.
Pozdrawiam
Jakub Tatarski
PS. Zdjęcie z widokiem 360° jest bardzo ładne i efektowne, jednak utrudnia przewijanie strony (po powrocie na jego wysokość zaczyna się kręcić i utrudnia przemieszczenie się po stronie).
Tak, wiem że tak się dzieje. Ale nie znalazłem żadnego sensownego pluginu w którym nie byłoby takiego efektu. Jednak przy skrolowaniu wystarczy wyjechać kursorem myszki poza obszar zdjęcia 360°.
Zdjęcia robione dronem DJI Air 2S mają w EXIF z automatu dołączone koordynaty GPS. Na niniejszej stronie jest wtyczka wyświetlająca informacje EXIF wraz z mapą. Natomiast lustrzanka ma możliwość połączenia po BT ze smartfonem i korzystania z GPS w smartfonie do geotagowania.
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Miałem nadzieję na dodanie geotagów do istniejących zdjęć, ale automatyzacja znowu mnie prześcignęła.
Jakub Tatarski
Zerknij na to: https://www.fotezja.pl/geosetter-bezplatny-program-do-geotagowania/
Na komórce uruchamiasz logger GPS, a program łączy Ci po dacie i godzinie zdjęcia informacje o pozycji zrobienia zdjęcia.
Dziękuję, z pewnością spojrzę.