Każdy hobbysta – elektronik chcący zrezygnować z wykorzystywania płytek stykowych czy też tzw. uniwersalnych na rzecz bardziej profesjonalnych rozwiązań, stanie przed problemem zaprojektowania i wykonania profesjonalnych płytek drukowanych (PCB). Istnieje wiele płatnych oraz darmowych programów służących do takich zadań (KiCad, Eagle, Altium, DipTrace, itp.). Ja w swoich projektach używam programu EasyEDA.

Program dostępny jest w wersji chmurowej i nie wymaga instalacji na komputerze, jak również w wersji instalowanej na naszym PC (32bit oraz 64bit). Wersja chmurowa EasyEDA Designer działa na przeglądarkach Firefox oraz Chrome i dostępna jest pod adresem: https://easyeda.com/editor. Wersja instalowana na komputerze to tak naprawdę klient usługi działającej w chmurze. Do pobrania z linku: https://easyeda.com/page/download. Ja osobiście preferuję korzystanie z klienta usługi EasyEDA. Projekty wykonane w obu wersjach zapisywane są na serwerach EasyEDA, dzięki temu dostępne są z każdego miejsca z dostępem do sieci Internet wymiennie dla wersji chmurowej jak i klienckiej.

Zabawę z EasyEDA zaczynamy od założenia konta użytkownika. Po utworzeniu konta i zalogowaniu się na nie możemy przystąpić do stworzenia pierwszego projektu. Program dostępny jest w j. polskim (jednak nie wszystko jest poprawnie przetłumaczone). Wyboru języka dokonujemy w górnym menu klikając w symbol trybiku Konfiguracja (Config) > Ustawienia języka (Language Setting) > Polski.

Krótki instruktaż narysowania schematu oraz zaprojektowania PCB na poniższym filmie:

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *