Każdy hobbysta – elektronik chcący zrezygnować z wykorzystywania płytek stykowych czy też tzw. uniwersalnych na rzecz bardziej profesjonalnych rozwiązań, stanie przed problemem zaprojektowania i wykonania profesjonalnych płytek drukowanych (PCB). Istnieje wiele płatnych oraz darmowych programów służących do takich zadań (KiCad, Eagle, Altium, DipTrace, itp.). Ja w swoich projektach używam programu EasyEDA.

Program dostępny jest w wersji chmurowej i nie wymaga instalacji na komputerze. Dostępna jest również w wersja instalowana na naszym PC (32bit oraz 64bit). Wersja chmurowa EasyEDA Designer działa na przeglądarkach Firefox oraz Chrome i dostępna jest pod adresem: https://easyeda.com/editor. Wersja instalowana na komputerze to tak naprawdę klient usługi działającej w chmurze. Do pobrania z linku: https://easyeda.com/page/download. Ja osobiście preferuję korzystanie z klienta usługi EasyEDA. Projekty wykonane w obu wersjach zapisywane są na serwerach producenta oprogramowania, dzięki temu dostępne są z każdego miejsca z dostępem do sieci Internet wymiennie dla wersji chmurowej jak i klienckiej.

Zabawę z programem zaczynamy od założenia konta użytkownika. Po utworzeniu konta i zalogowaniu się na nie możemy przystąpić do stworzenia pierwszego projektu. Program dostępny jest w j. polskim (jednak nie wszystko jest poprawnie przetłumaczone). Wyboru języka dokonujemy w górnym menu klikając w symbol trybiku Konfiguracja (Config) > Ustawienia języka (Language Setting) > Polski.

Krótki instruktaż narysowania schematu oraz zaprojektowania PCB na poniższym filmie:

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go.

12 komentarzy

  1. Tak, jak najbardziej jest taka możliwość. Klikamy w dany element i po prawej stronie w Component Attributes wybieramy na której warstwie ma być ten element. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy zamówić montaż elementów SMD w Chinach poprzez jlcpcb.com, to przy zamówieniu musimy określić, która warstwa ma być objęta montażem (wykonują tylko montaż na jednej warstwie).

   1. Czy takie ustawienie wystarczy, aby program wygenerował płytkę 1 warstwową? jlcpcb przyjmuje od dwóch warstw, ale czasem prostą płytkę chciałbym sam przygotować zamiast czekać.

    air
 1. Dzień dobry ,
  Czy w EasyEDA można zwiększyć format arkusza schematu? I jak się to robi.
  Czy wymiary płytek drukowanych też są ograniczone i do jakich wymiarów.

  Andrzej
  1. Format arkusza schematu zmieniamy klikając w ramkę arkusza i zmieniamy format w atrybutach arkusza (prawy przybornik).
   Odnośnie wymiarów płytek drukowanych, to nie widzę nigdzie, czy program wprowadza w tym zakresie jakieś ograniczenia. 1000mm x 1000mm przyjmuje bez problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *