Każdy hobbysta – elektronik chcący zrezygnować z wykorzystywania płytek stykowych czy też tzw. uniwersalnych na rzecz bardziej profesjonalnych rozwiązań, stanie przed problemem zaprojektowania i wykonania profesjonalnych płytek drukowanych (PCB). Istnieje wiele płatnych oraz darmowych programów służących do takich zadań (KiCad, Eagle, Altium, DipTrace, itp.). Ja w swoich projektach używam programu EasyEDA.

Program dostępny jest w wersji chmurowej i nie wymaga instalacji na komputerze. Dostępna jest również w wersja instalowana na naszym PC (32bit oraz 64bit). Wersja chmurowa EasyEDA Designer działa na przeglądarkach Firefox oraz Chrome i dostępna jest pod adresem: https://easyeda.com/editor. Wersja instalowana na komputerze to tak naprawdę klient usługi działającej w chmurze. Do pobrania z linku: https://easyeda.com/page/download. Ja osobiście preferuję korzystanie z klienta usługi EasyEDA. Projekty wykonane w obu wersjach zapisywane są na serwerach producenta oprogramowania, dzięki temu dostępne są z każdego miejsca z dostępem do sieci Internet wymiennie dla wersji chmurowej jak i klienckiej.

Zabawę z programem zaczynamy od założenia konta użytkownika. Po utworzeniu konta i zalogowaniu się na nie możemy przystąpić do stworzenia pierwszego projektu. Program dostępny jest w j. polskim (jednak nie wszystko jest poprawnie przetłumaczone). Wyboru języka dokonujemy w górnym menu klikając w symbol trybiku Konfiguracja (Config) > Ustawienia języka (Language Setting) > Polski.

Krótki instruktaż narysowania schematu oraz zaprojektowania PCB na poniższym filmie:

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go.

9 komentarzy

    1. Tak, jak najbardziej jest taka możliwość. Klikamy w dany element i po prawej stronie w Component Attributes wybieramy na której warstwie ma być ten element. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy zamówić montaż elementów SMD w Chinach poprzez jlcpcb.com, to przy zamówieniu musimy określić, która warstwa ma być objęta montażem (wykonują tylko montaż na jednej warstwie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *