Nettigo Air Monitor to open source’owe rozwiązanie prostej stacji pomiaru jakości powietrza. Budując prawie dwa lata temu swoją stację pogodową zasilaną panelem solarnym (opis tu) zakupiłem również czujnik pyłu zawieszonego Nova Fitness SDS011. W planach miałem zainstalowanie tego czujnika w stacji meteo. Jednak zagłębiając się w temat pomiarów ilości pyłów zawieszonych w powietrzu o dużej wilgotności (mgła) uznałem, że nie ma sensu montować czujnika smogu bez automatycznego systemu osuszania. Wynika to z faktu, iż dostępne na rynku tanie czujniki laserowe interpretują parę wodną jako pył. W projekcie stacji pogodowej zasilanej z solarnie nie miałem też możliwości zastosowania grzałki ze względu na duży pobór prądu.
Równolegle obserwowałem również, jak rozwija się projekt Nettigo Air Monitor (NAM). Muszę przyznać, że aktualnie zarówno część sprzętowa jak i programowa tego projektu zaczyna być coraz bardziej PRO. Głównym założeniem projektu NAM jest właśnie zastosowanie komory osuszającej wilgotne powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyniki pomiarów w czasie dużej wilgotności są bliższe wartościom realnym.
Samodzielny montaż NAM jest bardzo prosty. Dla osób mających choć trochę do czynienia z lutownicą nie powinien sprawić żadnych trudności. Pozostaje jeszcze zaprogramowanie Wemosa, ale ten proces również jest doskonale opisany na stronie https://air.nettigo.pl
Tak więc mój NAM został złożony, zaprogramowany i zamontowany na balustradzie balkonu i od kilku dni mierzy jakość powietrza. Dane pomiarowe dostępne są w świetnym serwisie aqi.eco pod adresem:
GALERIA:
Jak widać na powyższych zdjęciach, mój NAM został wyposażony dodatkowo w antenę Wi-Fi. Dlatego zastosowałem płytkę Wemos D1 mini Pro (w wersji 1.0) ze względu na obecność złącza U.FL umożliwiającego podłączenie zewnętrznej anteny Wi-Fi. W miejscu montażu NAM mam już dosyć słaby zasięg domowej sieci Wi-Fi.
Ps.
Osoby, które chciałyby zamontować taki czujnik, a nie posiadają wystarczających umiejętności lub narzędzi do lutowania elementów elektronicznych, mogą zamówić gotowy, zmontowany i zaprogramowany zestaw. Oferuję rówinież gratis pomoc przy złożeniu stacji. Jeśli jesteś z okolic Zielonej Góry i nie czujesz się na siłach samodzielnie zmontować NAM, to proszę o kontakt.
Robert. Także zmontowałem ten zestaw ale chciałbym dołożyć jeszcze czujnik nasłonecznienia tak jak ty to masz na swojej stronie https://malinowemeteo.zgora.pl/. Podpowiesz jak? Mam oryginalny NAM firmware. Chyba, że da się to jakość zSUPLOWAĆ? Inne pytanie: Czy na BME280 zakladałeś może jakiś teflon lub coś innego w celu ochrony? Ja tak zrobiłem i przez to zaniża mi odczyt wilgoci. Czy lepiej pozostawić bez niczgo z samym otworem w zaślepce?
Stacja pogodowa z czujnikiem nasłonecznienia i NAM to dwa odrębne projekty. Aby w NAM można było obsłużyć taki czujnik należałoby się zwrócić do autorów firmware. Można zgłosić temat na https://forum.kodujdlapolski.pl/
Na BME280 nie zakładałem nic. Jest tak jak go fabryka stworzyła.
Właśnie goły BME280 to nie jest dobry pomysł. Mój nawet w obudowie radiacyjnej po jakimś czasie się uszkadza poprzez kondensację wilgoci. Producent sam informuje że czujnik nie nadaje się do pracy „outdoor”. Mam zamiar zastosować taśmę PTFE w celu zabezpieczenia czujnika.
Robert jakie Masz odczyty wilgotności w deszczowe dni i kilka dni po?
Przez około 10 miesięcy jest dobrze. Chyba tyle te czujniki są w stanie poprawnie pracować w warunkach zewnętrznych. Właśnie kilka dni temu mój BME się „zaciął” i pokazywał non stop 100% wilgotności. Wymieniłem na nowy (miałem w szufladzie), ale ten znowu zaniża temperaturę. Czekam na dostawę. W sobotę powinienem wymienić.