W poprzednich artykułach opisywałem wykorzystanie minikomputera Raspberry Pi 3 B+ jako serwera internetowego oraz przybliżyłem pojęcie Internetu Rzeczy (IoT). Teraz przedstawiam praktyczne wykorzystanie takiego serwera jako agregatora danych ze stacji pogodowej opartej na module IoT Wemos D1 mini Pro. Od 1 maja 2018 r. moja stacja meteo zapisuje dane do własnej bazy danych MySQL działającej na Raspberry Pi. Tenże minikomputer obrabia i wyświetla dane na stronie:
Zapraszam do odwiedzin. W wersji na komputer (strona jest w pełni responsywna) możemy przeglądać także dane historyczne (z ostatniego miesiąca) za pomocą interaktywnych wykresów. Menu strony rozwija się po kliknięciu w ≡ (lewy, górny róg).
Zarówno sam projekt jak i wykonanie na najwyższym poziomie!
Czy Wemos i cała elektronika w obudowie jest bezpieczna podczas pracy na dworze? Mam na myśli czy nic nie stanie się na skutek dużej wilgotności czy niskiej temperatury?
Dziękuję za miłe słowo. Jak na razie (od maja 2018) nie zauważyłem nic niepokojącego. Stacja działa cały czas bezproblemowo. Ale w tym czasie pogoda nas mocno rozpieszczała. Sprawdzianem dla stacji będzie okres zimowy.
Frontend wyświetlający dane (malinowemeteo.zgora.pl) pierwsza klasa! Czy to jest jakiś Twój tajny soft, czy można go skądś pobrać i zaadaptować do własnych potreb?
Nie pamiętam już, ale jest to oparte na gotowym szablonie HTML 5. Niestety nazwy szablonu już sobie nie przypomnę.