Zespół podnośni statków Niederfinow to dwie śluzy windowe wybudowane na 76 kilometrze kanału Odra – Hawela. Śluzy pozwalają na pokonanie przez statki różnicy poziomów kanałów wynoszącej aż 36 m. Do olbrzymiej „wanny” wypełnionej wodą wpływają statki i są razem z tą „wanną” transportowane w górę lub w dół. Warto nadmienić, że wysokość tradycyjnego dziesięciopiętrowego budynku mieszkalnego to około 30 m. Można zatem więc sobie wyobrazić, jak ogromne są te podnośnie.

Stara podnośnia została wybudowana w latach 1927 – 1934, a więc w czasach, gdzie projekty i obliczenia konstrukcji wykonywało się bez pomocy komputerów. Konstrukcja podnośni śmiało może uchodzić za pomnik sztuki budowlanej i budzi podziw do dnia dzisiejszego. Do czasu oddania do użytku nowej podnośni, rocznie przepływało przez nią około 20 000 statków.

Obok starej podnośni została wybudowana w latach 1996 – 2022 nowa, zdecydowanie nowocześniejsza i wydajniejsza. Nowa podnośnia transportuje zdecydowanie większe jednostki pływające. Nawet takie, które zabierają do 104 kontenerów TBU. Również czas przejazdu „wanny” został skrócony o 2 minuty (ruch starej podnośni trwa 5 minut).

Zespół podnośni statków Niederfinow jest w całości udostępniony dla zwiedzających. Wstęp dla osoby dorosłej to koszt 12€ (bilet ulgowy 8€), koszt parkingu wynosi 3€. Zespół podnośni jest częścią drogi wodnej obsługiwanej przez WSV.de.

Poniżej krótki film nagrany dronem oraz kilkanaście zdjęć. Film przedstawia podnośnie z pewnej odległości. Aby móc latać nad samymi podnośniami) należałoby uzyskać zgodę firmy zarządzającej obiektem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *